O tym, że redakcja i korekcja zwiększają jakość treści, nie trzeba nikogo przekonywać. Wyłapanie wszelkich błędów i sugestie poprawek są niezwykle cenne dla całokształtu. Pomagają autorom wyciągnąć esencję z pomysłów i pójść o krok naprzód. Aby tekst dołączył do opus magnum w portfolio twórców, potrzebna jest jednak rzetelna analiza tekstu pod kątem językowym.
Czym różni się redakcja od korekcji treści?
Na wstępie należy określić różnice między tymi dwiema specjalizacjami, które są powszechnie mylone. Analiza tekstu pod kątem językowym należy do zadań korektora, który czuwa nad poprawnością językową. To właśnie jego rolą jest znalezienie błędów stylistycznych, językowych, fleksyjnych i gramatycznych podczas czytań. Każde z czytań jest dodatkowo płatne. Redaktor angażuje się w merytorykę i układ tekstu. Jego zadaniem jest zwrócenie uwagi na logiczny sens i porządek w materiale tekstowym. To właśnie on sugeruje korzystniejsze jego zdaniem rozwiązania, które może wprowadzić autor.
Jak wygląda analiza tekstu?
Praca redaktorów i korektorów składa się z wielu długich etapów. Jeśli chodzi o wydanie książki, aby dojść do nakładu publikacji, tekst musi przejść przez wstępną redakcję merytoryczną, redakcję tekstu, skład i łamanie, korekcie błędów, wprowadzeniu poprawek i ostatecznej weryfikacji. W przypadku artykułów internetowych proces ten przebiega znacznie szybciej. Analiza tekstu pod kątem poprawności językowej jest niezwykle ważna w ogólnym odbiorze publikacji. Podczas analizy ujawniane zostają wszelkie błędy tekstu których nie zauważył autor. Zaliczają się do nich na przykład literówki, źle postawione przecinki, niewłaściwa odmiana wyrazów. Dobry korektor musi skrupulatnie wyłapać wszelkie nieprawidłowości.
Dlaczego poprawność językowa jest tak ważna?
Błędy pojawiają się nawet w poważnych publikacjach naukowych. W końcu korekty i redakcji dokonują ludzie, a błędy są rzeczą ludzką. Nie ulega wątpliwości, że poprawne treści są profesjonalne, czytelne i budują wizerunek eksperta. Nie zapominajmy, że poprawność jest jedną ze składowych oceny jakości tekstu.